Nexar
Nexar Pro
A low priced rideshare camera with cloud support. Interesting features but there are drawbacks.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$100
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Galaxycore GC2053
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- WiFi with good app
- Audio error notifications
- Comes with 32GB SD card
- Free Cloud Storage using the Nexar App paired to the Camera
Weaknesses
- Takes up to 4 minutes to start recording a drive
- Battery instead of capacitor
- Interior footage is not automatically sent to app
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
7/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Nexar Pro |
|---|---|
| Brand | Nexar |
| Model | Pro |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Nexar Pro |
|---|---|
| Processor | AIIWinner V3 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 480mAh |
Features
| Spec | Nexar Pro |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Nexar Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Galaxycore GC2053 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | ICT1024 |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 25 |
| Bitrate | 5.0 Mbps |
| Viewing Angle | 115° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
