Panorama
Panorama II / S / G
For 2014, one of the best for video quality even at night. Fully featured high end camera.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$195
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX122LQJ
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Video quality
- Manufacturer support
- Reliable
- Buffers video in parking mode
Weaknesses
- Parking mode is not automatic
- Could be a bit smaller
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
6/10
Support
8/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Panorama II / S / G |
|---|---|
| Brand | Panorama |
| Model | II / S / G |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Panorama II / S / G |
|---|---|
| Processor | Zoran Coach 12P |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Panorama II / S / G |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Panorama II / S / G |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 75°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX122LQJ |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 154° |
| Dimensions | 103 x 48 x 36 |
| HDR | No |
