Lukas
Lukas LK-7900
Previously a best buy but some owners complain of blurry / out of focus image.

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$250
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- 128GB SXDC support
- Wide operating temperature range
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Some owners received out of focus cameras
- Could be more discreet
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
4/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
1,632
Views
603,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 11, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Lukas LK-7900 |
|---|---|
| Brand | Lukas |
| Model | LK-7900 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Feb 2013 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Lukas LK-7900 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Lukas LK-7900 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Lukas LK-7900 |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 80°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 90 x 70 x 48 |
| HDR | No |
