
6.0
Overall Score6.0/10
Price
$85
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Build Quality
Weaknesses
- Not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
4/10
Reliability
8/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Rexing F9 |
|---|---|
| Brand | Rexing |
| Model | F9 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Feb 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Rexing F9 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 650mAh |
Features
| Spec | Rexing F9 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Rexing F9 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 13.0 Mbps |
| Viewing Angle | 165° |
| Dimensions | 121 x 46 x 39 |
| HDR | No |
Community
Community Insights
Snapshot from April 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
4
Posts
70
Views
34,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 28, 2017
