SJCAM
SJCAM SJ5000 Plus
Good specs but early reliability and quality problems are disappointing given the high price point.

4.8
Overall Score4.8/10
Price
$170
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Panasonic MN34120PA
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- 1080p at 60fps
- Comes with many attachments
Weaknesses
- Not discreet
- Expensive
- Initial reliability problems
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
3/10
Discreetness
3/10
Value
6/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | SJCAM SJ5000 Plus |
|---|---|
| Brand | SJCAM |
| Model | SJ5000 Plus |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Dec 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | SJCAM SJ5000 Plus |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LS75 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 900mAh |
Features
| Spec | SJCAM SJ5000 Plus |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | SJCAM SJ5000 Plus |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Panasonic MN34120PA |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 24.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 60 x 41 x 24.7 |
| HDR | No |
Community
Community Insights
Snapshot from April 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
68
Posts
1,079
Views
489,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 15, 2020
