Rexing
Rexing V1P
Low priced dual cam but the rear video quality is poor. Capacitor and WiFi are positives but app could be better.

6.5
Overall Score6.5/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Capacitor
- WiFi
Weaknesses
- 480p rear camera video quality is poor
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
6/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
26
Posts
154
Views
134,776
Forum Activity
Very Low
Last Activity
June 18, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Rexing V1P |
|---|---|
| Brand | Rexing |
| Model | V1P |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Apr 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Rexing V1P |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96658 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Rexing V1P |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Rexing V1P |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 80°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 180 x 84 x 132 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 720 x 480p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 3.7 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
