Aukey
Aukey DR02
Reasonable priced no frills wedge shaped camera. Video quality is average but reliability is above good.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$70
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Capacitor
Weaknesses
- Video quality is average
- No parking mode
- No firmware updates
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
11
Posts
127
Views
83,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 15, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Aukey DR02 |
|---|---|
| Brand | Aukey |
| Model | DR02 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months |
Video and Hardware
| Spec | Aukey DR02 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96655 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Aukey DR02 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Aukey DR02 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -30°C to 75°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 56 x 56 x 30 |
| HDR | No |
