Thinkware
Thinkware F550
Good form factor but 70 second boot time is a huge negative. At this price consider dual 1080p cameras.

5.2
Overall Score5.2/10
Price
$400
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- OK video quality for a dual camera
- Battery Discharge Prevention
Weaknesses
- 70 second boot time
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
3/10
Reliability
7/10
Discreetness
5/10
Value
5/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Posts
15
Views
15,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 6, 2015
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Thinkware F550 |
|---|---|
| Brand | Thinkware |
| Model | F550 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jul 2014 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Thinkware F550 |
|---|---|
| Processor | Texas Instruments TMS320DM8127 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Thinkware F550 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Thinkware F550 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 143° |
| Dimensions | 105.2 x 161.5 x 41 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
