Vantrue
Vantrue N2 Pro
An ok rideshare camera. Video quality is not the greatest but build quality and realiability are good. Consider the B2W instead.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$200
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Good rideshare camera
Weaknesses
- Average video quality
- No buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
24
Posts
157
Views
103,619
Forum Activity
Low
Last Activity
July 29, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue N2 Pro |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | N2 Pro |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Aug 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue N2 Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 250mAh |
Features
| Spec | Vantrue N2 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue N2 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 39 x 100 x 42 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
