VAVA
VAVA VA-VD004
Has good 4K video quality during the day, night could be better. 2 year warranty is good but the cheaper A800S performs just as well and is more affordable.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$160
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor R IMX317
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Mount can swivel 360°
- 24 month warranty
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- Not buffered parking mode
- Gift card for Amazon 5 star reviews
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
6/10
Discreetness
4/10
Value
6/10
Support
5/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VAVA VA-VD004 |
|---|---|
| Brand | VAVA |
| Model | VA-VD004 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VAVA VA-VD004 |
|---|---|
| Processor | Ambarella H22 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 320mAh |
Features
| Spec | VAVA VA-VD004 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VAVA VA-VD004 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor R IMX317 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 28 x 70 |
| HDR | No |
