Crosstour
Crosstour CR750
Video quality and build quality are below average. While very cheap, this is not an impressive rideshare camera.

5.3
Overall Score5.3/10
Price
$80
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Low price for a rideshare cam
Weaknesses
- Video quality is not great
- Battery instead of capacitor
- Error notification via screen
- Gifts in exchange for 5-star reviews
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
4/10
Discreetness
4/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Crosstour CR750 |
|---|---|
| Brand | Crosstour |
| Model | CR750 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Crosstour CR750 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Crosstour CR750 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Crosstour CR750 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 86 x 66 x 32 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
