VAVA
VAVA VA-VD009
This rideshare camera has good video quality, design and 2 year warranty. However giving $40 gift cards for 5-star reviews is unethical.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$180
4K
Front Resolution
2560 x 1600p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Good video quality
- Mount can swivel 360°
- 24 month warranty
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- Poor error notification
- Not buffered parking mode
- Gift card for Amazon 5 star reviews
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
8/10
Support
5/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VAVA VA-VD009 |
|---|---|
| Brand | VAVA |
| Model | VA-VD009 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Mar 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VAVA VA-VD009 |
|---|---|
| Processor | Ambarella H22A55 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 320mAh |
Features
| Spec | VAVA VA-VD009 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VAVA VA-VD009 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | 110 x 40 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX307 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
