Vantrue
Vantrue N4
First tri-channel rideshare dash cam. Overall good design and build. Video quality is not the greatest. Consider if you are in the market for a 3 channel cam.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$260
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Good build quality & reliability
- Mount can swivel 360°
- 18 month warranty
Weaknesses
- Average video quality
- No WiFi
- Error notification via screen
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
34
Posts
175
Views
101,890
Forum Activity
Low
Last Activity
September 11, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue N4 |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | N4 |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Feb 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue N4 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 V200 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.45" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue N4 |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue N4 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.3 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 108 x 45 x 45 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.3 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
