Dash Cam
X3000
Avoid this "taxi cam" due to poor picture quality and reliability problems.

3.7
Overall Score3.7/10
Price
$150
4K
Front Resolution
720 x 480p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Low price
Weaknesses
- Poor video quality
- Poor reliability
Scores
Performance
Day Video
4/10
Night Video
2/10
Reliability
2/10
Discreetness
4/10
Value
9/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | X3000 |
|---|---|
| Model | X3000 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Nov 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | X3000 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | X3000 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | X3000 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 720 x 480p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 112 x 45 x 26 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 720 x 480p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
