BlackVue
BlackVue DR400G-HD
Avoid due the number of problems owners have experienced. No longer available for sale.

5.3
Overall Score5.3/10
Price
$200
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video
- Good form factor
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Overheating issue
- Deteriorating Picture Quality
- Poor reliability
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
2/10
Discreetness
8/10
Value
5/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
57
Posts
501
Views
253,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
August 16, 2020
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR400G-HD |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR400G-HD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Dec 2011 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR400G-HD |
|---|---|
| Processor | Texas Instruments TMS320DM368 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 170mAh |
Features
| Spec | BlackVue DR400G-HD |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR400G-HD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 102 x 32 |
| HDR | No |
