Xiaomi
Xiaomi Mijia
Overall an ok camera for the money but not an outstanding camera on any dimension.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$80
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality during day
- Wifi
Weaknesses
- Not discreet
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
12
Posts
194
Views
221,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
October 11, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Xiaomi Mijia |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mijia |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Apr 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Xiaomi Mijia |
|---|---|
| Processor | MSTAR MSC8328P |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 240mAh |
Features
| Spec | Xiaomi Mijia |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Xiaomi Mijia |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 88 x 53 x 28 |
| HDR | No |
