Garmin
Garmin Dash Cam 55
While not perfect it is the best "brand name" camera available on the market today. Decent all around performer and good support but a bit pricey.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$200
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Brand Name
- Good support
- Voice commands
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- Could be more discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
5/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
99
Posts
890
Views
551,954
Forum Activity
Very Low
Last Activity
March 20, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin Dash Cam 55 |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | Dash Cam 55 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Apr 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin Dash Cam 55 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A12A55 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Garmin Dash Cam 55 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | Garmin Dash Cam 55 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 19.0 Mbps |
| Viewing Angle | 122° |
| Dimensions | 56 x 40 x 35 |
| HDR | No |
