4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Reliable
Weaknesses
- Too large
- Expensive
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
8/10
Discreetness
1/10
Value
4/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Papago P2 |
|---|---|
| Brand | Papago |
| Model | P2 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2011 |
| Country | Taiwan |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Papago P2 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S70 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Papago P2 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Papago P2 |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 82 x 77 x 104 |
| HDR | No |

