Dash Cam
GS1000
Used to be a top pick but had poor night quality. Mini 0801 is a better deal now.

5.3
Overall Score5.3/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good form factor
- Reasonable price
Weaknesses
- Night video is disappointing
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
2/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
63
Posts
1,261
Views
390,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 19, 2017
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | GS1000 |
|---|---|
| Model | GS1000 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | GS1000 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S60 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | GS1000 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | GS1000 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 9.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 107 x 54 x 33 |
| HDR | No |
