AZDOME
AZDOME Z7
A good alternative to the G1W if you are on a budget and would like something smaller.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$50
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Price
- Video quality
Weaknesses
- Wavy background noise
- Limited Support
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
4/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
16
Posts
228
Views
132,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
October 14, 2015
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | AZDOME Z7 |
|---|---|
| Brand | AZDOME |
| Model | Z7 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | AZDOME Z7 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 210mAh |
Features
| Spec | AZDOME Z7 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | AZDOME Z7 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 52 x 57 x 38 |
| HDR | No |
