Innovv
Innovv C3
No comparable small, discreet, waterproof cameras with the lens at the end of a cable. Good buy if those are your requirements.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$130
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Decent video quality
Weaknesses
- Non-standard USB cable
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
9/10
Value
7/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
69
Posts
1,380
Views
351,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 18, 2019
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Innovv C3 |
|---|---|
| Brand | Innovv |
| Model | C3 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Remote Lens |
| Release Date | Sep 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Innovv C3 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 600mAh |
Features
| Spec | Innovv C3 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Innovv C3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 90° |
| Dimensions | 62 x 39 x 18 |
| HDR | No |
