Garmin
Garmin Garmin Dash Cam 56
Video quality is good but not the best in the market, particularly at night. Uses a battery rather than a capacitor making it less suitable for hot environments. Best brand name camera but better there are better cameras for cheaper.

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$170
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Brand Name
- Good support
- Voice commands
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- Could be more discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
6/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
26
Posts
195
Views
97,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
August 31, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin Garmin Dash Cam 56 |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | Garmin Dash Cam 56 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | May 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin Garmin Dash Cam 56 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Garmin Garmin Dash Cam 56 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | Garmin Garmin Dash Cam 56 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 30.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 56 x 40 x 21 |
| HDR | No |
