VIOFO
VIOFO A119 V3
Best all around camera with a screen. Excellent video quality, buffered parking mode, discreet and reliable.

8.2
Overall Score8.2/10
Price
$113.99
4K
Front Resolution
2560 x 1600p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Latest Prices
Where to Buy
Prices updated May 23, 2026
Store
Price
History
Deal
We earn a small commission from links on this page which helps support the site. Read our affiliate disclosure for more details.
Strengths
- Great Video quality
- Buffered parking mode
- Discreet Wedge shaped
Weaknesses
- No WiFi
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
5,305
Views
1,269,196
Forum Activity
Medium
Last Activity
November 30, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A119 V3 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A119 V3 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jun 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A119 V3 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96670 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A119 V3 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A119 V3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1600p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 30.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 85 x 52 x 36 |
| HDR | Yes |
