VIOFO
VIOFO A129 Duo IR
One of the best rideshare cameras available today. It has very good video quality, discreet wedge shaped form factor, buffered parking mode, excellent build quality and good reliability

8.0
Overall Score8.0/10
Price
$170
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Excellent video quality
- Discreet
- Good support
- Buffered parking mode
Weaknesses
No weaknesses listed yet.
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
7/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
14
Posts
267
Views
93,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 17, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A129 Duo IR |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A129 Duo IR |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A129 Duo IR |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A129 Duo IR |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A129 Duo IR |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.5 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 84 x 55 x 40 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.5 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 53 x 50 x 31 |
| HDR | No |
