Zenfox
Zenfox T3
Potential to be a decent 3-channel camera if initial release issues are resolved

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$250
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Decent video quality for 3-channel
Weaknesses
- Initial release issues (overheating in parking mode, GPS connection)
- Large form factor
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
4/10
Discreetness
5/10
Value
8/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
9
Posts
2,450
Views
258,984
Forum Activity
Very Low
Last Activity
July 18, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Zenfox T3 |
|---|---|
| Brand | Zenfox |
| Model | T3 |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Zenfox T3 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96685 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Zenfox T3 |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Zenfox T3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 46.1 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 125 x 58 x 47 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.6 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
