GOODTS
GOODTS D013
A generic Chinese camera sold under a number of brands. Video quality is awful, and camera is low quality. Not worth $25

4.0
Overall Score4.0/10
Price
$25
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Galaxycore GC1024
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low price
Weaknesses
- Poor picture quality
- Low build quality
- Low reliability
- Free gift in exchange for Amazon reviews
Scores
Performance
Day Video
4/10
Night Video
1/10
Reliability
4/10
Discreetness
4/10
Value
10/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | GOODTS D013 |
|---|---|
| Brand | GOODTS |
| Model | D013 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Apr 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | GOODTS D013 |
|---|---|
| Processor | Generalplus 1248 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | GOODTS D013 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | GOODTS D013 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Galaxycore GC1024 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 25 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 71 x 30 x 46 |
| HDR | No |
