IIWEY
IIWEY T2
Most likely the cheapest 3-channel dash cam on the market. Poor video quality and low reliability are the main problems related to this dash cam.

4.3
Overall Score4.3/10
Price
$70
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Lowest price for a 3-channel dash cam
- Waterproof exterior rear camera
Weaknesses
- Below average video quality
- Reliability is poor
- Limited support / no firmware updates
Scores
Performance
Day Video
4/10
Night Video
2/10
Reliability
3/10
Discreetness
5/10
Value
10/10
Support
2/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | IIWEY T2 |
|---|---|
| Brand | IIWEY |
| Model | T2 |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2021 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | IIWEY T2 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.45" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 200mAh |
Features
| Spec | IIWEY T2 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | IIWEY T2 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 62°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 105 x 50 x 45 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
