Vantrue
Vantrue N4 Pro
One of the better 3-channel ride share cameras available. Video quality is good, with STARVIS 2 for the front camera.

7.5
Overall Score7.5/10
Price
$300
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Decent video quality
- Good build quality
- 18 month warranty
- Voice Commands
Weaknesses
- Larger sized camera
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
8/10
Discreetness
5/10
Value
8/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
76
Posts
1,202
Views
299,353
Forum Activity
Medium
Last Activity
December 3, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue N4 Pro |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | N4 Pro |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue N4 Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT98529 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.265 |
| Screen Size | 3.19" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue N4 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue N4 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 32.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 116 x 85 x 45 |
| HDR | Yes |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX307 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 9.8 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 62 x 15 x 15 |
| HDR | No |
