VIOFO
VIOFO A229 Pro
A good 3-channel camera. Video quality is top notch for front camera and decent for rear and cabin.

7.5
Overall Score7.5/10
Price
$300
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Good video quality for a 3-channel camera, rear video is slightly better than other dual cams
- Good manufacturer support
- Voice Commands
Weaknesses
- Larger than other VIOFO cameras
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
6/10
Discreetness
6/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
4,670
Views
827,094
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 14, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A229 Pro |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A229 Pro |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Oct 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A229 Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96529 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A229 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A229 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 57.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 99 x 58 x 46 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 25.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 67 x 34 x 28 |
| HDR | No |
