VIOFO
VIOFO A329T
Currently the best dash cam for license plate capture. While expensive it has top of the line features such as SSD support and fast WiFi 6.

7.5
Overall Score7.5/10
Price
$469.99
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX678
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
WiFi 6
CH
Channels
Front, Rear, Telephoto
Latest Prices
Where to Buy
Prices updated May 14, 2026
Store
Price
History
Deal
We earn a small commission from links on this page which helps support the site. Read our affiliate disclosure for more details.
Strengths
- Excellent video quality for a 3-channel camera
- Telephoto Lens for license plate capture
- Supports external SSD up to 4TB
- Wifi 6 support
Weaknesses
- High price tag
- Front camera and telephoto camera are separate
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
7/10
Discreetness
6/10
Value
7/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Updated May 9, 2026
Community
Threads
31
Posts
1,151
Views
120,251
Forum Activity
Very High
Last Activity
April 27, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A329T |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A329T |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Telephoto |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jun 2025 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A329T |
|---|---|
| Processor | Novatek NT98530 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A329T |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | WiFi 6 |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS, Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A329T |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD, SSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX678 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 65.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 99 x 61 x 43 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 27.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 71 x 41 x 30 |
| HDR | No |
