VIOFO
VIOFO A229 Plus
VIOFO's most affordable 3-channel dash cam utilizing STARVIS 2 sensors for front and rear. While not 4K like the A229 Pro, video quality is still quite good particularly at night

7.5
Overall Score7.5/10
Price
$220
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS 2 IMX675
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Decent video quality
- Good manufacturer support
- STARVIS 2 for both front and rear cameras
- Voice Commands
Weaknesses
- Larger than other VIOFO cameras
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
105
Posts
1,243
Views
285,261
Forum Activity
Very High
Last Activity
April 30, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A229 Plus |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A229 Plus |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Oct 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A229 Plus |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96580 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A229 Plus |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A229 Plus |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 29.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 99 x 58 x 46 |
| HDR | Yes – scheduled |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS 2 IMX675 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 24.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 67 x 34 x 28 |
| HDR | No |
