Ausdom
Ausdom A261
Decent overall camera. Not the most discreet form factor. Consider the Mini 0805 instead.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$100
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Fast locking GPS
Weaknesses
- Rectangular form factor not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
6/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
14
Posts
259
Views
155,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 9, 2020
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Ausdom A261 |
|---|---|
| Brand | Ausdom |
| Model | A261 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Ausdom A261 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LA50 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 250mAh |
Features
| Spec | Ausdom A261 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Ausdom A261 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 65 x 57 x 30 |
| HDR | No |
