AZDOME
AZDOME D201
Excellent video quality for the price but camera is not discreet.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$110
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Upto 512GB MicroSD
Weaknesses
- Poor suction mount
- Not discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
31
Posts
1,032
Views
341,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
February 8, 2020
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | AZDOME D201 |
|---|---|
| Brand | AZDOME |
| Model | D201 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | AZDOME D201 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A12A55 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 190mAh |
Features
| Spec | AZDOME D201 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | AZDOME D201 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 19.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 99 x 50 x 18.4 |
| HDR | No |
