VIOFO
VIOFO B40 / A118
A great upgrade from the G1W if you are looking for better build quality and a more discreet form factor.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$70
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Price
- Video quality
- Build quality
- Mounts directly to windscreen and is discreet
Weaknesses
- Wavy background noise
- Limited Support
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
4/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
2,548
Views
1,024,218
Forum Activity
Very High
Last Activity
April 28, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO B40 / A118 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | B40 / A118 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO B40 / A118 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 300mAh |
Features
| Spec | VIOFO B40 / A118 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO B40 / A118 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 72 x 52 x 43 |
| HDR | No |
