Garmin
Garmin Dash Cam 20
A brand name camera which is not discreet and has worse video quality than cheaper cameras.

4.2
Overall Score4.2/10
Price
$200
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Brand Name
Weaknesses
- Not discreet
- Video quality is not the best
- Power cable is too short
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
2/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
5/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
5
Posts
29
Views
33,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 20, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin Dash Cam 20 |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | Dash Cam 20 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Apr 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin Dash Cam 20 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Garmin Dash Cam 20 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Garmin Dash Cam 20 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 55°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 11.0 Mbps |
| Dimensions | 82 x 66 x 37 |
| HDR | No |
