HP
HP F210
Decent camera but smaller mount is required. Price is a bit high but not outrageous.

4.8
Overall Score4.8/10
Price
$160
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina 3135
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Decent build quality
- Good video
Weaknesses
- Huge mount
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
6/10
Discreetness
2/10
Value
6/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | HP F210 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model | F210 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | HP F210 |
|---|---|
| Processor | Ambarella iOne |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 470mAh |
Features
| Spec | HP F210 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | HP F210 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina 3135 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 70 x 36 x 31 |
| HDR | No |
