BlackVue
BlackVue DR900X-2CH
Latest 4K camera from Blackvue is full of features. However given the high price, 4K video quality is disappointing, particularly at night

6.5
Overall Score6.5/10
Price
$460
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OS08A10
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Great parking mode
- Good build quality
- Cloud capability
Weaknesses
- High price tag
- Optional LTE Hotspot can connect only 1 device
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
5/10
Discreetness
7/10
Value
5/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
53
Posts
410
Views
186,830
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 28, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR900X-2CH |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR900X-2CH |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2020 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR900X-2CH |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3559 V100 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackVue DR900X-2CH |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR900X-2CH |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OS08A10 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 25.0 Mbps |
| Viewing Angle | 162° |
| Dimensions | 118 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 139° |
| Dimensions | 67 x 25 |
| HDR | No |
