Vantrue
Vantrue T3
Decent video quality and one of the few dash cams that can powered by the OBD port. Expect a few more features like WiFi, GPS included and buffered parking mode at this price.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$140
4K
Front Resolution
2592 x 1520p (2K)
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered, Radar
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Good build quality
- Capacitor instead of battery
- 18 month warranty with registration
- OBD cable for hardwiring
- Radar detection parking mode
Weaknesses
- No Wifi
- No buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
7/10
Support
7/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue T3 |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | T3 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Sep 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue T3 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 v200 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.265 |
| Screen Size | 2.45" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue T3 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered, Radar |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue T3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 2592 x 1520p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.9 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 102 x 45 x 44 |
| HDR | Yes |
