BlackVue
BlackVue DR970X-2CH
Updated 4K flagship camera for Blackvue. Some minor improvements over the previous version.

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$475
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OS08A10
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Best cloud capability
- Good parking mode
- Good build quality
Weaknesses
- High price tag
- Video quality is not the greatest for the price
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
5/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
28
Posts
294
Views
119,778
Forum Activity
High
Last Activity
March 2, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR970X-2CH |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR970X-2CH |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Mar 2023 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR970X-2CH |
|---|---|
| Processor | Sigmastar |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackVue DR970X-2CH |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR970X-2CH |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OS08A10 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 25.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 118 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 139° |
| Dimensions | 67 x 25 |
| HDR | No |
