VIOFO
VIOFO WM1
The WM1 has a unique no-screen design with good 2K video. App is not the best which could be a problem for some given the cam does not have a screen

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$100
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Decent video quality
- Good Parking Mode
Weaknesses
- Not the highest rated app which is critical since it doesn’t have a screen
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
7/10
Value
8/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
24
Posts
376
Views
78,044
Forum Activity
Low
Last Activity
October 1, 2025
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO WM1 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | WM1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Apr 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO WM1 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96565 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO WM1 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO WM1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 28.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 98 x 31 x 25 |
| HDR | No |
