Garmin
Garmin Mini 2
Excellent design as one of the smallest dash cams on the market today. Video quality is average but the overheating problem of the original Garmin Mini has been resolved. A good buy for a tiny, discreet camera.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$130
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Brand Name
- Good support
- Discreet
Weaknesses
- Average video quality
- LED only error notifications
- Some owners have app problems
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
7/10
Discreetness
10/10
Value
7/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
45
Posts
289
Views
193,795
Forum Activity
Medium
Last Activity
February 18, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin Mini 2 |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | Mini 2 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2021 |
| Country | Taiwan |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin Mini 2 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Garmin Mini 2 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Garmin Mini 2 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 31 x 53 x 29 |
| HDR | No |
