DDPAI
DDPAI M6 Plus
Unique dash cam with magnetic mount and decent video quality. Has some drawbacks (no desktop player, Chinese voice prompts, not the most discreet styling)

5.2
Overall Score5.2/10
Price
$120
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- WiFi
- Magnetic Mount
- Good video quality
Weaknesses
- No desktop player
- Chinese voice prompts
- Not the most discreet styling
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
4/10
Discreetness
4/10
Value
7/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
126
Posts
1,498
Views
604,042
Forum Activity
Very Low
Last Activity
March 27, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DDPAI M6 Plus |
|---|---|
| Brand | DDPAI |
| Model | M6 Plus |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DDPAI M6 Plus |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3516D |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 250mAh |
Features
| Spec | DDPAI M6 Plus |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DDPAI M6 Plus |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 25 |
| Bitrate | 10.5 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 64 x 33 x 65 |
| HDR | No |
