DOD
DOD F500LHD
This is a legendary camera due to its good picture quality, very good reliability and reasonable price. Medium size is the major drawback.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Reasonable price
- Reliable
- Good video quality
Weaknesses
- Night quality could be better
- Could be smaller
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
9/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
84
Posts
505
Views
288,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 6, 2018
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DOD F500LHD |
|---|---|
| Brand | DOD |
| Model | F500LHD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DOD F500LHD |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S60 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 900mAh |
Features
| Spec | DOD F500LHD |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DOD F500LHD |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 98 x 53 x 23 |
| HDR | No |
