Itronics
Itronics ITB-100HD
Good picture quality, compact size and GPS, great camera if purchased under $200.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$260
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Discreet
- Reliable
Weaknesses
- Low bit rate can cause pixelation
- Expensive
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
4/10
Support
5/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
91
Posts
1,000
Views
418,583
Forum Activity
Low
Last Activity
October 5, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Itronics ITB-100HD |
|---|---|
| Brand | Itronics |
| Model | ITB-100HD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2011 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Itronics ITB-100HD |
|---|---|
| Processor | Texas Instruments DR368 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Itronics ITB-100HD |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Itronics ITB-100HD |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 24 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 144° |
| Dimensions | 96 x 37 x 40 |
| HDR | No |
