FineVu
FineVu CR-2000G
One of the best dual cameras available today but the form factor for both the front and rear cameras is disappointing.

5.2
Overall Score5.2/10
Price
$390
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Dual 1080p with good video quality
Weaknesses
- Very large front camera
- Rear camera is difficult to mount discreetly
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
6/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
13
Posts
190
Views
119,000
Forum Activity
Low
Last Activity
August 24, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | FineVu CR-2000G |
|---|---|
| Brand | FineVu |
| Model | CR-2000G |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Sep 2014 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | FineVu CR-2000G |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | FineVu CR-2000G |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | FineVu CR-2000G |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD, SD |
| Max Card Size | 128GB + 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 136° |
| Dimensions | 92 x 66 x 42 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 136° |
| Dimensions | 35 x 35 x 35 |
| HDR | No |
