Garmin
Garmin nuviCam LMTHD
The first combination dash cam and GPS navigation device is good if you don't mind the huge size. Otherwise separate devices perform better.

4.0
Overall Score4.0/10
Price
$400
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- GPS Navigation
Weaknesses
- Huge Size
- Not ideal mounting location
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
1/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Garmin nuviCam LMTHD |
|---|---|
| Brand | Garmin |
| Model | nuviCam LMTHD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Garmin nuviCam LMTHD |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 6" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Garmin nuviCam LMTHD |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Garmin nuviCam LMTHD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB + 64GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Dimensions | 182 x 93 x 33 |
| HDR | No |
