Rexing
Rexing V1
Nice form factor but you can save a few dollars and get the similar A118 instead.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$85
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Discreet wedge shape
Weaknesses
- Average build quality
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
4/10
Reliability
6/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Rexing V1 |
|---|---|
| Brand | Rexing |
| Model | V1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Rexing V1 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 320mAh |
Features
| Spec | Rexing V1 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Rexing V1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 13.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 89 x 63.5 x 38 |
| HDR | No |
