Gitup
Gitup Git1
One of the best action cameras with the GoPro form factor. Impressive night video.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good night quality due to Sony sensor
- Available with many attachments
- Good support
Weaknesses
- Not discreet as a dash cam
- No GPS
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
25
Posts
551
Views
208,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 1, 2022
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Gitup Git1 |
|---|---|
| Brand | Gitup |
| Model | Git1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2015 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Gitup Git1 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96655 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 950mAh |
Features
| Spec | Gitup Git1 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Gitup Git1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 17.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 59 x 41 x 30 |
| HDR | No |
