Kingslim
Kingslim D2
A no frills dual camera at a cheap price. Not impressed with the video quality and early reports of overheating

5.0
Overall Score5.0/10
Price
$80
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Low price
- Waterproof exterior rear camera
Weaknesses
- Poor quality rear camera
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
9/10
Support
2/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Kingslim D2 |
|---|---|
| Brand | Kingslim |
| Model | D2 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Kingslim D2 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Kingslim D2 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Kingslim D2 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 85 x 48 x 17 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
