BlackVue
BlackVue DR750-2CH LTE
One of the first mainstream cameras that have LTE support built in. Add a SIM card with a data plan and you have constant connectivity to the Blackvue cloud. While pricey, it is loaded with more features than most dash cams

6.5
Overall Score6.5/10
Price
$420
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Great parking mode
- Good build quality
- Cloud capability
Weaknesses
- High price tag
- LTE Hotspot can connect only 1 device
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
5/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
20
Posts
106
Views
44,913
Forum Activity
Very Low
Last Activity
February 8, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR750-2CH LTE |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR750-2CH LTE |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2020 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR750-2CH LTE |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3559 V100 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackVue DR750-2CH LTE |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR750-2CH LTE |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 25.0 Mbps |
| Viewing Angle | 139° |
| Dimensions | 138 x 43 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 139° |
| Dimensions | 67 x 25 |
| HDR | No |
